Powrót z zimowego snu

jasna przyszłośćPiwny Subiekt powraca z zimowego snu! Wybaczcie długie milczenie, ale nawał obowiązków czasami jest tak przytłaczający, że o 1:00 w nocy już nie chce się pisać kolejnego tekstu… I tak przez 2 miesiące. Jednakże mamy pierwsze oznaki wiosny (czyżby?!?) więc postanowiłem odkurzyć starą ladę subiekta. Od czego zacznę? Od przyszłości!

Wbrew rozpowszechnianym opiniom, że radość i ekscytacja nowymi piwnymi inicjatywami to „mitologizowanie” tychże, a wspieranie działań promujących dobre piwo to „zaklinanie rzeczywistości” uważam, że polska scena piwna ma się coraz lepiej. Za nami dwa kolejne roczniki (2011 i 2012), z których każdy można było nazwać przełomowym. Rok 2013 też taki będzie! Ilość nowych inicjatyw jest ogromna :-). Podzielę się z Wami informacjami oraz plotkami, które do mnie docierają.

Zaczynamy od tego, co będzie nam dane najszybciej:

PrintPracownia Piwa.

Drugi polski browar rzemieślniczy powstał w Modlniczce pod Krakowem. Panowie Tomasz Rogaczewski i Marek Bakalarski to doświadczeni piwowarzy domowi, którzy postanowili postanowili swoja pasję przekuć na biznes. Stworzyli więc browar!  Z dobrze poinformowanego źródła wiem, że w dniu dzisiejszym (05 kwietnia 2013 r) zostaną zakończone wszelkie sprawy formalne, więc lada chwila odbędzie się pierwsze warzenie w browarze. Na początek dostaniemy 3 piwa. Browar pochwalił się na swoim profilu na facebooku (tu możecie ich polubić), że pierwszy styl, za jaki się zabiorą to bitter (10,5 blg.). Dzięki uprzejmości Tomka mogę Wam zdradzić, w jakim stylu będzie drugie piwo: z Pracowni Piwa otrzymamy również brown ale! Swoją drogą ciekawe, jakie będzie trzecie premierowe piwo… Premiera jest planowana na pierwszą połowę maja tego roku. Trzymajmy kciuki za tę ciekawą inicjatywę!

szałpiw

Druga inicjatywa wyczekiwana przez piwnych freaków to browar (kontraktowy) Szałpiw. Inicjatywa rodzinna panów Wojciecha i Jana Szałów (ojciec i syn), znanych piwowarów domowych z zacięciem na styl piwa grodziskiego! Na pierwszy ogień mają jednak iść belgijskie style: dubbel i tripel. Więcej szczegółów nie znam, choć znalazłem już ich fanpage na fb (tutaj), a obok możecie zerknąć na jedną z wersji logo.

Na co jeszcze czekam? Na bieszczadzkie smakołyki!

ursa maiorNa początku wakacji powinniśmy powitać w gronie działających browarów Centrum Ursa Maior. Zresztą ta inicjatywa to więcej niż browar: w Uhercach Mineralnych powstaje swoiste centrum turystyczne z wieloma atrakcjami. Za piwo będzie tutaj odpowiedzialna pani Agnieszka Łopata, utytułowana piwowarka domowa. Postępy prac w Domu Wielkiej Niedźwiedzicy możecie śledzić tutaj oraz na ich fb (tutaj). Ja już planuję kolejną wycieczkę w Bieszczady…

olimp

Kolejna inicjatywa to browar kontraktowy Olimp. Niestety nie mam na ich temat bliższych informacji ponad to, co można wyczytać na ich profilu na fb (tutaj).

Co dalej? Jeśli chodzi o browary to zostały mi już tylko ploteczki. Pod Wrocławiem powstaje podobno browar rzemieślniczy (ale kto i gdzie dokładnie to Wam nie powiem…). Podobnie pod Poznaniem – tu dodatkowo mamy informację, że w sprawę zaangażowany jest piwowar nie udzielający się w piwnym światku. Zobaczymy!

Ale, ale! Przecież nie samymi otwarciami browarów człowiek żyje! Piwo jest najważniejsze!

Co nas czeka w tym temacie?

– za oto mata ipachwilę nowością uraczy nas Browar PintaOto Mata IPA czyli india pale ale z dodatkiem ryżu. Już sobie ostrzę zęby na ten smakołyk 🙂

Browar Artezan w tym roku ciągle zaskakuje! Panowie zapowiedzieli uwarzenie Grodzisza! (wg informacji u źródła, warzą ponoć dzisiaj czyli 5 kwietnia).

AleBrowar zapowiedział, że uwarzy swoje piwo urodzinowe. W tej chwili pochwalili się jedynie rodzajami chmielu, który do niego użyją: Amarillo, Mosaic i Centennial. Znając pomysłowość „rewolucjonistów” dostaniemy coś specjalnego i zaskakującego!

– widawski zwierzyniec się rozrasta: niedługo współpraca Kopyra/Frączyk zaprezentuje nam polskie IPA. Piwo podobno ma się nazywać Miś (ale to nie potwierdzona jeszcze informacja).

Tyle z piwnych pewniaków. Co zaś mówią plotki na temat nowych piw? (Uwaga: to są tylko przecieki, nic pewnego!)

– szykuje się podobno ciekawa współpraca kilku piwnych inicjatyw. Kto, gdzie i dlaczego? Jeszcze nie wiem (albo nie mogę powiedzieć…).

– pewien znany piwowar nie-tylko-domowy w nowej inicjatywie kontraktowej uwarzy wkrótce piwo w jednym z minibrowarów.

– browary rzemieślnicze szykują się do uwarzenia limitowanych wersji piw dla niektórych multitapów.

Szczegółów nie znam, trzeba się domyślać. Jak tylko coś będzie wiadomo więcej, to możecie na mnie liczyć! A wszystko to powinniśmy poznać najpóźniej do końca maja… Cieszycie się? 🙂 Świetlana przyszłość przed nami!

PS. Nie piszę o takich bzdurach, jak Piwo Wielickie czy inne klony. Szkoda na to pary i czasu!
PPS. Mam nadzieję, że teksty zaczną się pojawiać częściej! Może jest wśród Was ktoś chętny do współpracy z Subiektem?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s